Co słychać w ogrodzie – Kiełkowanie nasion – ostre papryczki cz2

Co słychać w ogrodzie – Kiełkowanie nasion – ostre papryczki cz2
24 lutego 2016 herbshydroadministruje

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/trady/domains/uprawiamwlasnejedzenie.pl/public_html/wp-content/themes/atelier/swift-framework/content/sf-post-formats.php on line 89

Kiełkowanie nasion ciąg dalszy 🙂 Minęło 10 dni – czas zobaczyć co słychać u papryczek… 🙂

IMG_2498

Najlepiej ruszyły red habanero – jak widać nie było na co czekać. Czas przesadzić maleństwa. Postanowiłem zastosować 2 podłoża: wełnę mineralną i krążki torfowe.

No to do dzieła!

Bierzemy wełnę mineralną. Lubie to podłoże – neutralne, trzyma wilgoć i jest dobrze napowietrzone. Idealne do systemów hydroponicznych ( w ziemi też się sprawdza)

IMG_2454

Tnie na mniejsze kawałki, mocze w odstanej wodzie. Dla ułatwienia sobie pracy w każdym koreczku robię długopisem dziurę (niektóre korzonki są dość długie).

IMG_2495

W każde zagłębienie wkładam wykiełkowane nasionko… korzonkiem DO DOŁU!!!!!

IMG_2496 IMG_2502

Przykrywam perlitem – przytrzyma trochę roślinki, zatrzyma wilgoć i osłoni przed bezpośrednim światłem.

IMG_2455 IMG_2504

Ważne aby nie pomylić papryczek 🙂 A teraz pilnujemy wilgotności i temperatury 🙂 Mam ułatwione zadanie bo kiełkuje nasionka w podgrzewanym propagatorze 🙂 Kiedy korzonki zaczną przerastać wełnę, możemy wsadzić do propagatora hydroponicznego, systemu hydroponicznego lub do doniczki z ziemią.

Jak widać po jednym dniu, papryczkom podoba się w nowym miejscu 🙂

IMG_2514

Podobnie robię przesadzając nasiona do krążków torfowych.

IMG_2447

Krążki torfowe należy również namoczyć przed wsadzeniem siewek/ nasionek. Kiedy po kilku minutach napęcznieją możemy przesadzać roślinki

IMG_2500 IMG_2501 IMG_2503

IMG_2505

Tak jak wcześniej pilnujemy wilgotność i temperaturę.

Kiedy korzonki zaczną przerastać, możemy wsadzić do doniczki z ziemią.

Krążki czasem lubią pleśnieć – dlatego należy je obserwować. Można też używać środków zabezpieczających (np. Biosept Activ – wyciąg z grejpfruta)

Dlaczego nie wsadzam nasionek od razu do wełny mineralnej lub krążków? Ze względu na kiełkowalność – szkoda miejsca na nasiona które nie wykiełkują. Oczywiście przy sianiu małych nasion (np. bazylia) ta metoda się nie sprawdza…. no chyba że ktoś chce zostać mnichem buddyjskim 🙂

 

herbs-hydro.pl

Comments (0)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*