Hydroponiczna historia świata – ciąg dalszy:)

Hydroponiczna historia świata – ciąg dalszy:)
17 listopada 2015 herbshydroadministruje

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/trady/domains/uprawiamwlasnejedzenie.pl/public_html/wp-content/themes/atelier/swift-framework/content/sf-post-formats.php on line 89

Historii Hydroponiki ciąg dalszy 🙂

marko polo herbs-hydro2.jpg

1275 –   Marco Polo opisuje w pamiętnikach z podróży po Chinach pływające ogrody. Były one kompozycjami kwiatów rosnących na platformach pływających po wodzie.

marko polo herbs-hydro.jpg

Również dzisiaj w Chinach można spotkać baseny uprawowe wypełnione pożywką, po których pływają styropianowe „multiplaty” z rosnącymi w nich warzywami. Korzenie roślin, zanurzone w wodzie, pobierają z niej składniki pokarmowe.

 van Helmont 2 herbs-hydro.pl

XVII wiek – holenderski naukowiec V. van Helmont (1577-1644) jako pierwszy w swych pracach wyraził wątpliwości do stanowiska Arystotelesa, mianowicie wysunął teorie o nadrzędności wody i powietrza w hodowli roślin. Wysunął tezę, że ziemia wykazuje tylko zdolność wchłaniania wody, którą rośliny pobierają korzeniami i to ona jest pożywką dla organizmu a nie ziemia.

van Helmont

Około 1620 r. van Helmont przeprowadził eksperyment z wierzbą. Polegał on na zważeniu wierzby oraz gleby w donicy na początku eksperymentu, oraz po 5 latach. Waga drzewa na koniec eksperymentu wzrosła o 169 funtów, a gleba zmieniła swoją wagę jedynie o kilka uncji. Pytanie skąd pochodziła masa drzewa po pięciu latach? Van Helmont wysnuł błędne wnioski, że pochodziła ona jedynie z wody.

woodward herbs-hydro

 XVIII wiek – angielski lekarz J. Woodward (1665-1728) jako pierwszy uprawiał rośliny bez ziemi. Słynny jest jego eksperyment z uprawą mięty, w którym udowodnił, że rośliny w brudnej wodzie z Tamizy lepiej rosły niż w wodzie destylowanej.

W wyniku tych doświadczeń doszedł do wniosku, że woda nie jest jedyną substancją, która tworzy tkankę roślinną, lecz procesy życiowe wymagają obecności substancji pochodzących z gleby.

www.herbs-hydro.pl

Comments (0)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*