Hydroponika. DLACZEGO??

Hydroponika. DLACZEGO??
17 listopada 2015 herbshydroadministruje

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/trady/domains/uprawiamwlasnejedzenie.pl/public_html/wp-content/themes/atelier/swift-framework/content/sf-post-formats.php on line 89

Pewnego dnia coś mi strzeliło do głowy. Zapisałem sie na studia podyplomowe na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. „Uprawa i zastosowanie roślin zielarskich i alternatywnych”. Studia ukończone z wyróżnieniem zmieniły moje życie i sposób postrzegania świata. Rany ale zabrzmiało. hehe 🙂 Krótko mówiąc doszedłem do wniosku – jeżeli chce jeść zdrowo to musze sam wyprodukować. Fajnie brzmi, gorzej zrobić. Ale powoli powoli dojdziemy i do chorego….jak mówią pijani dentyści. Od ponad 2 lat eksperymentuje (w miarę możliwości czasowych) nad hydroponiką i uprawą roślin w pomieszczeniach zamkniętych…z większymi i mniejszymi sukcesami a czasem z ogromnymi porażkami. W tym roku założyliśmy sklep (www.herbs-hydro.pl) z nawozami, doniczkami i systemami hydro tak aby teoria mogła wykazać sie w praktyce i więcej osób mogło pouprawiać sobie zioła i warzywa na własnym ogródku czy balkonie. Chciałbym przybliżyć Wam temat uprawiania własnego jedzenia. Czy to w hydroponice czy w ziemi – nieważne.Ważne że swojego. Zacznijmy od hydro.
www.herbs-hydro.pl

Uprawa bezglebowa roślin to rodzaj uprawy w kulturze wodnej. Ziemia zastąpiona jest tu materiałem mineralnym, obojętnym chemicznie (nie mającym wpływu na rośliny), a jego głównym celem jest utrzymanie korzeni i całej rośliny. Żadne trwałe podłoże nie jest potrzebne, ponieważ związki odżywcze dostarczane są roślinom bezpośrednio do korzeni.
korzenie w hydro

Podstawową zaletą upraw bezglebowych (hydroponiki, aeroponiki itd.) jest to że rośliny rosną o wiele szybciej od roślin uprawianych w ziemi. Dzieje się tak ponieważ roztwór związków odżywczych jest dostarczany bezpośrednio do strefy korzeniowej a korzenie mogą rozwijać się swobodnie nie napotykając żadnych przeszkód jak to ma się w uprawie glebowej. Rozwój części podziemnej rośliny przekłada się wprost proporcjonalnie na tempo rozwoju i wielkość części nadziemnej.

Uprawy bezglebowe są bez porównania bardziej sterylne (np. brak patogenów pochodzących z gleby) niż tradycyjna uprawa polowa czy szklarniowa. Są przyjazna dla osób chorych na alergie.

Nie ma znaczenia, czy zajmujemy się uprawą wielkoobszarową, czy hodujemy zioła i rośliny w przydomowej szklarni. Uprawianie roślin bez gleby pozwala na oszczędność czasu, pieniędzy, przestrzeni magazynowej i uprawowej oraz fizycznej pracy przy zwiększonej ilości i jakości plonu. Przekłada się to bezpośrednio w dłuższej perspektywie czasu na zmniejszenie kosztów jednostkowych produkowanego asortymentu.  Nie ma ograniczeń co do gatunków, w uprawach bezglebowych możemy hodować każdą roślinę, każdy rodzaj kwiatów, owoców, warzyw, ziół oraz roślin ozdobnych.

Ten sposób uprawy wydaje się drogi i skomplikowany. Spróbuje pokazać że hydroponi   ka nie jest ani skomplikowana ani kosmicznie droga a zalety przysłaniają minusy (np. koszt rozpoczęcia zabawy z hydroponiką)

hydroponika

www.herbs-hydro.pl

Comments (0)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*