Nasiona – Jak przechowywać ?

Nasiona – Jak przechowywać ?
3 lutego 2016 herbshydroadministruje

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/trady/domains/uprawiamwlasnejedzenie.pl/public_html/wp-content/themes/atelier/swift-framework/content/sf-post-formats.php on line 89

Jak przechowywać nasiona?

Czy kupując nasiona zwracacie uwagę na sposób przechowywania ? Często zdarza się że sklepy przechowują swój asortyment w złych warunkach. Kupowanie nasion w takich miejscach jest delikatnie mówiąc ryzykowne – wydamy pieniądze i prawie nic nam nie wyrośnie….Tak więc jak powinno przechowywać się nasiona aby urosły z nich zdrowe rośliny, a kiełkowalność nasion wynosiła ponad 70%?

1. Wilgotność powietrza:

Nasiona powinny być przechowywane w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Duże skoki temperatury i wilgotność powietrza są czynnikami szkodliwymi. Najlepszym rozwiązaniem jest włożenie ich do zamykanego, szklanego słoika lub plastykowego pojemnika i przechowywanie w ciemności.

Nasiona są żywymi organizmami a podczas przechowywania znajdują się w fazie spoczynku. W momencie gdy nasiono znajdzie się w kontakcie z wilgocią, odpowiednią temperaturą ( i sygnałem świetlnym – wszystko zależy od gatunku rośliny) rozpoczyna się proces kiełkowania.

W przypadku długiego przechowywania nasion, zaleca się, aby wilgotność powietrza nie przekraczała 9%.

2. Temperatura:

Nasiona dobrze znoszą niskie temperatury. Optymalna temperatura to 4°C .

Tak więc dobrym miejscem do ich przechowywania jest lodówka. Ale pamiętajmy aby nie wyciągać ich z niej za często. Powoduje to skoki temperatury, które mogłyby je uszkodzić.

Jeśli zdecydujecie się na wykorzystanie nasion, dobrze jest pozwolić im się zaaklimatyzować, w ich opakowaniu, aby spokojnie osiągnęły temperaturę pokojową.

3. Światło:

Światło, tak jak wilgoć, jest jednym z czynników, które powodują rozpoczęcie procesu kiełkowania nasion. Nasiona należy trzymać cały czas w ciemności, najlepiej w pojemnikach z ciemnego szkła.

Utrzymanie powyższych warunków pozwoli aby zdolność kiełkowania i długotrwałość nasion pozostały optymalne.

Kupuj u zaufanych sprzedawcą ze specjalistyczną wiedzą 🙂

www.herbs-hydro.pl

 

Comments (0)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*