SIEJEMY! MARCHEWKA

SIEJEMY! MARCHEWKA
2 marca 2016 herbshydroadministruje

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/trady/domains/uprawiamwlasnejedzenie.pl/public_html/wp-content/themes/atelier/swift-framework/content/sf-post-formats.php on line 89

Nikogo nie trzeba przekonywać do jedzenia marchewek – są bogate w beta-karoten, witaminy C, E, witaminy z grupy B, błonnik, mikroelementy, przeciwutleniacze oraz olejki eteryczne. Wzmacnia włosy, paznokcie i nadaje skórze elastyczność a zawarty w niej retinol poprawia wzrok i dodaje blask oczom. Ale kto z Was pomyślał aby mieć własne, wyhodowane na balkonie? Dlaczego nie?

Co warto wiedzieć:

 1. Wybieramy nasiona– od odmiany zależy wielkość pojemnika jaki musimy użyć. Mniejsze marchewki (np. paryżanka) możemy uprawiać w doniczkach o wysokości co najmniej 30cm. Dla większych odmian potrzebujemy odpowiednio większych pojemników.
 2. Pojemnik uprawowy – Wybieramy odpowiedni do odmiany i upewniamy się że jest czysty, ew. dezynfekujemy. Upewniamy się czy od spodu są otwory drenażowe

IMG_2518 IMG_2525

3. Podłoże uprawowe – marchewki wymagają lekkiego podłoża (w innym przypadku ich wzrost będzie spowolniony). Możemy zastosować dobrą ziemie ekologiczną z domieszką perlitu lub wermikulitu, mieszankę kompostu z piaskiem. Dobrym rozwiązaniem jest wyłożyć dno doniczki włóknem kokosowym (tworząc w ten sposób zasobną w węgiel warstwę). Możemy też zmieszać je z ziemią co dodatkowo rozluźni podłoże. p.s. Biobizz ma 2 rodzaje podłoża – lightmix (do siania) i all mix – do gotowych sadzonek. Użyłem ALLMIX…zobaczymy. A! 20 litrów podłoża starczy nam na 4 doniczki 40x18x14cm

IMG_25174. Oświetlenie – Marchewki poradzą sobie w ocienionym miejscu, ale najlepsze będzie mieszanina światła bezpośredniego i rozproszonego.

5. Marchewki wysiewamy od początku marca.

Zaczynamy! Dziś pomagała mi moja kochana, 3-letnia asystentka :):

 1. Wkładamy podłoże uprawowe do miski i podlewamy odstaną wodą.Mieszamy tak aby po ściśnięciu wyciekało nam kilka kropel wody.

IMG_2521 IMG_2522 IMG_2523

2. Wypełniamy  doniczkę cienką warstwą keramzytu (drenaż) i podłożem. Zostawiamy 3cm od góry.

IMG_2526 IMG_2532 IMG_2533

3. Palcem robimy dziurki o głębokości około 1cm (w rozstawie co najmniej 8cm)

IMG_25344. Do każdej dziurki wsypujemy po 3 nasionka. Jeżeli wykiełkuje nam więcej nasionek z jednej dziurki, wybierzemy najsilniejszą roślinkę a resztę usuniemy.

IMG_2535 IMG_2537

5. Nasiona przysypujemy ziemią / wermikulitem / perlitem. Nie przyklepujemy!! Podlewamy (spryskujemy). Ja spryskuje wodą z BIOBIZZ Acti-Vera i BIOBIZZ Root Juice

IMG_2538 6. Stawiamy doniczkę w oświetlonym przez co najmniej 6 godzin miejscu.

Uprawa:

 1. Luźne podłoże szybciej wysycha – regularnie podlewamy.
 2. W razie potrzeby nawozimy, najlepiej ekologicznymi nawozami.
 3. Gdy natka zacznie więdnąć i słabnąć – usypujemy z ziemi wokół marchewki kopczyk – pomoże to liściom się podnieść. Tak samo robimy gdy korzeń zbyt wcześnie wychyli się z ziemi (zapobiega to dostępowi światła i w konsekwencji zazielenieniu się korzenia)

Zbiór:

 1. Marchewka sama nam pokarze że jest gotowa do zbioru – wychyli się z ziemi. Jeżeli zrobi to za wcześnie (wielkość marchewki nam nie odpowiada) usypujemy wokół niej kopczyk.
 2. Jeżeli marchewka nie wychyla się – możemy delikatnie odgarnąć ziemie, sprawdzić grubość marchewki (powinna mieć około 3 cm) i znowu przysypać ziemią.
 3. Marchewki zbieramy poprzez chwycenie jej za natkę i wyciągnięcie z ziemi 🙂

Przechowywanie:

 1. Marchewki można długo przechowywać (nawet kilka miesięcy) pod warunkiem że:a) zaraz po zbiorze jej nie umyjemy

  b) usuniemy nać (bo wyciąga wilgoć)

Lope

herbs-hydro.pl

 

Comments (0)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*