Składniki odżywcze i ich badanie. Co to EC??

Składniki odżywcze i ich badanie. Co to EC??
7 lutego 2016 herbshydroadministruje

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/trady/domains/uprawiamwlasnejedzenie.pl/public_html/wp-content/themes/atelier/swift-framework/content/sf-post-formats.php on line 89

SKŁADNIKI ODŻYWCZE I ICH BADANIE

(ECMETR / ELEKTROKONDUKTOMETR)

W uprawach roślin, szczególnie w hydroponice, jednym z najważniejszych elementów, będących tez jednocześnie najtrudniejszym jest stosowanie pożywek mineralnych.

Trzeba pamiętać, które pierwiastki wchodzą w skład roślin. Należy znać objawy niedoboru lub braku. Należy być również zorientowanym, jakie pożywki dostępne na rynku, do jakich gatunków i na jaką fazę wzrostu. Pożywki można przygotować osobiście, aczkolwiek ten wątek nie będzie poruszany w tym miejscu

Analizując skład chemiczny roślin możemy zauważyć bogactwo różnych pierwiastków. Te ,które występują w znacznych ilościach są makroelementy. Mikroelementami występują natomiast
w ilościach śladowych.

Pierwiastki takie jak tlen, węgiel i wodór pobieranie są w postaci gazu (CO2) oraz wody (H2O). Pozostałe pierwiastki roślina pobiera za pomocą korzeni w postaci soli mineralnych.

Makroelementy stanowią ponad 0,01% świeżej masy roślin

Makroelementy stanowią od 0,001% do 0,00001% świeżej masy rośliny

Azot

mangan

Fosfor

Bor

Potas

Cynk

Wapń

Miedź

Magnez

Molibden

Siarka

lit

żelazo

bar

chlor

kobalt

krzem

jod

glin

inne

sód

Urządzeniem badającym prawidłowe stężenie składników odżywczych w wodzie oraz ilości składników pobieranych przez rośliny, jest Elektrokonduktometr, wartość wyrażana jest jednostką EC (elektric conductivity). W uproszczeniu mozna powiedzieć że konduktometr to nic innego jak miernik przewodności roztworu (im więcej minerałów w roztworze tym przewodność wyższa)

Dlatego też, elektrokonduktometr mierzy stężenie składników, ale nie bada wartości dla poszczególnych składników odżywczych.

Uprawy ziemne

Konduktometru można używać przy stosowaniu nawozów mineralnych do upraw w ziemi. Dzięki temu można kontrolować sumaryczną zawartość składników odżywczych w zależności od etapu rozwoju rośliny. Na poczatku roslina nie potrzebuje za dużo składników odżywczych a w miarę rozwoju wartość tą trzeba systematycznie zwiększać – w tempie i do poziomu zależnym od gatunku rośliny. Za duża dawka na początku rozwoju rośliny może spowodować nieprawidłowy jej rozwój a nawet śmierć. Za szybkie zwiększanie związków mineralnych w podłożu tez nie jest wskazane – wywołać to może szok dla rośliny i zatrzymanie wzrostu. Oczywiście dobrze jest znać parametry ziemi/ podłoża które używamy. Możemy też badać wody która wypływa z donicy – dzięki czemu będziemy mieć informacje podobne jak w hydroponice (patrz niżej)

Hydroponika 

Dzieki zastosowaniu pomiaru EC możemy kontrolować dake nawozów, co w hydroponice jest szczególnie ważne z uwagi na brak buforu ziemnego, który może zminimalizować nasze błędy w nawożeniu. Możemy też w prosty sposób kontrolować przyswajalność związków odżywczych przez rośliny. Jeżeli wartość EC w zbiorniku z odżywką delikatnie spada – jest to dobry sygnał ponieważ widać że rośliny pobierają składniki odżywcze. 

Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch zbiorników (pojemnik źródłowy
i pojemnik odpływowy). Porównując wartości EC w tych dwóch pojemnikach możemy stwierdzić czy roślinom dostarczamy odpowiednią ilość składników odżywczych.

Przykładowo, jeżeli:

  • w pojemniku źródłowym wartość EC 1,4 mS/cm3
  • w pojemniku odpływowym wartość EC 2,1 mS/cm3

Oznacza to, że rośliny otrzymują więcej składników odżywczych niż są w stanie zużyć.

 Można o wiele szybciej skorygować nasze błędy (w porównaniu do upraw ziemnych), np. dolewając wody z małym EC lub można w szybki sposób wymienić całą pożywkę, przepłukać cały system za pomocą enzymów oraz czystej wody o odpowiednim Ph i zalać zbiornik nowym roztworem.

Należy pamiętać że wartość EC rośnie pod wpływem parowania wody z roztworu (wystarczy dodać wody w celu rozrzedzenia pożywki).

Testery EC pokazują sumaryczną ilość składników odżywczych, a nie ich poszczególne proporcje w roztworze. Nieustanne dolewanie wody i utrzymywanie dzięki temu właściwego poziomu EC spowodowałoby naruszenie proporcji składników odżywczych (N P K).

Comments (0)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*